Suzuki GSX-S1000 2023 specs
Latest motor bike specifications and pictures for the 2023 Suzuki GSX-S1000.
Suzuki GSX-S1000 2023 motorcycle info
Main Detail
Make
Suzuki
Model
GSX-S1000
Year
2023
Category
Sport
Dimensions and Weight
Dry Weight
214.0 kg / 471.8 pounds
Ground Clearance
140 mm / 5.5 inches
Overall Height
1080 mm / 42.5 inches
Overall Length
2115 mm / 83.3 inches
Overall Width
810 mm / 31.9 inches
Trail
100 mm / 3.9 inches
Wheelbase
1460 mm / 57.5 inches
Engine and Exhaust
Bore / Stroke
73.4 x 59.0 mm / 2.9 x 2.3 inches
Engine Capacity
999.0 cc / 60.96 cubic inches
Compression
12.2:1
Engine Type
In-line four, four-stroke
Ignition
Electronic ignition (Transistorized)
Starter
Electric
Valves / Cylinder
4
Exhaust system
Stainless steel, 4-2-1 exhaust system
Transmission (Gearbox) and Final Drive
Transmission Type
Chain   (final drive)
Gearbox
6-speed
Clutch
Wet, multi-plate SCAS type
Drive line
Chain, RK525GSH, 525 x 116 links
Lubrication System
Wet sump
Fuel and Emission Standards
Fuel System
Injection. Ride-by-Wire electronic throttle bodies
Fuel Control
Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC)
Fuel Capacity
19.00 litres / 5.02 US gallons
Suspension
Front Suspension
Inverted telescopic, coil spring, oil damped
Front Wheel Travel
120 mm / 4.7 inches